Nani Vazana
Noam Vazana, vystupující pod přezdívkou Nani, je famózní zpěvačka, skladatelka a hudebnice, žijící v Amsterdamu. Je jedním z mála umělců na světě, kteří píší a skládají nové písně v ohroženém jazyce Ladino. Na svých koncertech se doprovází na trombón i klavír. Má za sebou více jak dva tisíce úspěšných vystoupení ve třiceti šesti zemích světa.
Nani působí ve světě jazzu a world music jako závan čerstvého vzduchu. Její podmanivý hlas je často přirovnáván k Mercedes Sosa či Nině Simone. Její nadčasové kompozice propojují dávnou kulturu ladino se současností. Výsledkem je jedinečná fúze hudby Středního východu, severoafrických rytmů a autorské etnicko-jazzové tvorby.
Je jedinou známou interpretkou, která znovu vdechuje život starému jazyku ladino a nechává jej vyniknout v kontextu aktuálních témat.
Nani se v roce 2015 umístila v první dvacítce žebříčku iTunes, je držitelkou Sefardské hudební ceny roku 2017, vystupovala na mnoha významných hudebních akcích, na pódiu se potkala s Johnem Claytonem, Terellem Staffordem, Katie Meluou, Bobbym McFerrinem a dalšími. Složila hudbu k dokumentům BBC a NPO. Na kontě má zatím tři alba.
První alba: Daily Sketch a Love Migration
V letech 2011 a 2013 vydala svá první alba s anglickými písněmi, která byla obě dobře přijata. Recenze srovnávaly Nani styl s umělci jako jsou Kate Bush a Tori Amos.
Ladino alba: Andalusian Brew a Ke Haber
V roce 2014 vystoupila Nani na festivalu Tanjazz v Tangeru v Maroku. Během své návštěvy ve Fesu a Casablance, rodištích jejích prarodičů, slyšela na ulici melodii, kterou poznala ze sefardských písní, které jí zpívala její babička. Krátce poté se Nani rozhodla, že chce tvořit v jazyce ladino.
V roce 2018 vydala album Andalusian Brew, kde zpívala tradiční sefardské písně s vlastními aranžmá. Jako umělecké jméno si zvolila Nani, protože ji tak její babička nazývala.
V letech 2018 a 2019 vytupovala v místech jako Bimhuis na festivalu Amsterdam Roots, v Paradiso, v Kennedyho centru a na festivalu Jerusalem Jazz.
V roce 2021 vydala Ke Haber, album v ladino s převážně vlastními písněmi a novými verzemi starých písní nebo básní. Nani se v Ke Haber věnuje současným tématům, jako jsou například dohodnuté sňatky. Hudební rozhled si navíc rozšířila spoluprací s muzikanty například z Chile nebo Kanárských ostrovů.
V letech 2021 a 2022 vystupovala na akcích včetně Londýnského jazzového festivalu, Montanského folkového festivalu, festivalu Ashkenaz v Torontu a festivalu Richmond Folk. V březnu 2022 se Ke Haber umístilo na 13. místě v žebříčku World Music Charts Europe.
V lednu 2023 vystoupila Nani v Bimhuis a De Volkskrant ohodnotila její vystoupení čtyřmi hvězdami, popisující její písně jako „neodolatelné“ a zdůrazňující význam Vazaniny práce: „Ladino získává novou životní sílu a už jen proto je práce Vazany neocenitelná.“
Na koncertech nedělá Nani nejmenší problém vystřihnout jako z partesu, naprosto důvěryhodně, třeba cover-verze písní samotné Niny Simone. Evergreen Feeling Good patří k jejím parádním číslům. A pokud se zrovna sama nedoprovází na klavír, s chutí v něm hrává i nápadité sólo na trombon. Lehce a radostně ovšem dokáže interpretovat i kvalitní pop, třeba písně Stingovy.
Navzdory pestrosti přitom Nani nikdy neztratí osobitost a různorodý repertoár v jejím podání drží pohromadě. Jisté však je, že si Nani dokáže publikum podmanit. Což dokázala opakovaně na koncertech po celém světě, včetně prestižního hudebního veletrhu WOMEX.
O jejím vystoupení v rámci Manchester Jazz Festival napsali: „Už jen samotný hlas Nani je fascinující. Průzračný a čirý, silný a precizní. Naplněný emocemi, rytmem tržišť, melodiemi radosti i zlomených srdcí, příběhy lidí, kteří museli opustit svoji zemi.“
V současné době vystupuje Nani Vazana sólově, v duu i triu.
Vystupuje jak s programem Ladino, tak vzdává hold Nině Simone.
Ocenění
ACUM Album Award, IL 2021
PAIS Album Award, IL 2020
SENA Album Award, NL 2019
Arts Council England Premiere Award, UK 2019
Sephardic Music Award, ES 2017
iTunes Top-20 bestseller, NL 2015
ACUM Album Award, IL 2011